Aktualności

Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej? TOP 5 porad 

2 listopada 2022

Kariera zawodowa często wiąże się z podjęciem stałej pracy, którą w ciągu życia pewnie wielokrotnie zmienisz. Zanim jednak wyobrazisz sobie górę pieniędzy i zdobywanie kolejnych szczebli, gwarantujących coraz to większe doświadczenie oraz wspaniałe sukcesy, musisz wykonać kilka ważnych czynności – przygotować dobre CV, zaaplikować na interesujące Cię stanowisko i przekonać rekruterów, że to właśnie Ty zasługujesz na tę posadę. O ile dwa pierwsze czynniki nie wydają się zbyt problematyczne, to ostatni z nich jest decydujący, a przez to nierzadko wywołuje stres. Co zatem pomoże Ci świetnie wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej i dostać wymarzoną pracę? Mamy dla Ciebie 5 ważnych porad!

1. Zjedz coś

Burczenie w brzuchu podczas spotkania może skutecznie Cię rozpraszać i wytrącić z równowagi, również rekruter może nie móc się przez to skupić na rozmowie. Pusty żołądek nie sprzyja też myśleniu, a w połączeniu ze stresem może nawet spowodować osłabienie. Dlatego przed rozmową pamiętaj, aby zjeść lekki posiłek, który dostarczy Ci wystarczająco energii, aby z sukcesem zakończyć spotkanie. 

2. Zapoznaj się z informacjami o firmie, do której aplikujesz

Znajomość firmy i jej polityki to bardzo ważny aspekt podczas rozmowy, który świadczy o zaangażowaniu i szczerej chęci podjęcia pracy właśnie w tym miejscu. Rekruterzy często zadają pytania, związane z działalnością danego przedsiębiorstwa lub pytają kandydatów, dlaczego zdecydowali się na aplikację do tej konkretnej firmy. Z tego względu dobrze jest się do nich odpowiednio przygotować i wykazać chociaż podstawową wiedzą. Nieumiejętność odpowiedzenia na jakiekolwiek pytanie może świadczyć o tym, że wcale nie zależy Ci na pracy w tym konkretnym przedsiębiorstwie. 

3. Pomyśl wcześniej o kluczowych kwestiach

Warunki finansowe, dyspozycyjność, doświadczenie, główny cel zawodowy, Twoje mocne i słabe strony to podstawowe kwestie, które rekruterzy mają w zwyczaju poruszać podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Baza typowych pytań do kandydata jest łatwo dostępna w Internecie, dlatego warto pomyśleć nad odpowiedziami wcześniej, aby móc jak najlepiej opisać swoje wymagania oraz kompetencje i móc poprzeć je odpowiednimi argumentami. 

4.  Zastanów się nad pytaniami do rekrutera

Rozmowa kwalifikacyjna to, jak sama nazwa wskazuje, rozmowa, a zatem pytania mogą pojawiać się zarówno ze strony rekrutera, jak i kandydata. Zadawanie pytań będzie świadczyć o Twoim zaangażowaniu, a uzyskane odpowiedzi pozwolą Ci bliżej poznać specyfikę pracy na danym stanowisku. Dobrze jest jednak pomyśleć nad pytaniami wcześniej, ponieważ ich trafność również może podlegać ocenie. Przykładowe zagadnienia to:

– Jaki jest zakres obowiązków na stanowisku, na które aplikujesz?

– Jak wygląda typowy dzień pracy na tym stanowisku?

– Jakie są możliwości rozwoju na tym stanowisku?

– W jaki sposób firma mierzy efekty pracy?

5. Przygotuj wcześniej ubrania i plan dojazdu na spotkanie

Spóźnienie się na rozmowę kwalifikacyjną może być odebrane jako brak szacunku do rekrutera, sugerować niezbyt poważne podejście do pracy lub po prostu potęgować stres, który zazwyczaj towarzyszy kandydatom do pracy. Aby uniknąć nieprzyjemnych zdarzeń i niepotrzebnych nerwów, przygotuj sobie ubrania odpowiednio wcześnie i zadbaj o to, żeby Twój strój był formalny – w ten sposób zrobisz wrażenie osoby kompetentnej i profesjonalnej. Dowiedz się także, jak najszybciej dojechać na miejsce spotkania i koniecznie uwzględnij kilkanaście minut zapasu na nieprzewidziane sytuacje na drodze lub skorzystanie z toalety. 

 

Pamiętaj, że odpowiednie nastawienie to połowa sukcesu, dlatego nie traktuj rozmowy kwalifikacyjnej jak strasznego przeżycia, lecz jak spotkanie biznesowe, na którym przedstawisz swoje kompetencje i udowodnisz, że to właśnie Ty jesteś najlepszym kandydatem na dane stanowisko. Uczciwość, szczerość, wiedza i właściwe przygotowanie pomogą Ci zredukować stres oraz przedstawić swoją osobę w jak najlepszy sposób. Zastosuj się do naszych rad i do dzieła!

 

4Lucky